
Cbr Mould - Steel, 150x150 Mm | Capacity: 1000 Ml, Weight: 5 Kg, Powder Coated Finish, Is 2720 Compliance, For Cbr Test On Soil Samples
Price: 1500.00 INR / Bale
(1500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
40
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Dimensions | 150x150 mm |
| Capacity | 1000 ml |
| Finish | Powder Coated |
| Compliance | IS 2720 |
| Usage | CBR test on soil samples |
| Weight | 5 kg |
| Features | Durable Construction, Precise Measurements, Easy Operation, Reliable Results, Cost-effective |
| Molding Material | Metal |
| Mold Base | Steel |
| Life Span | 5-7 years |
| Cavity | Single |
| Shaping Mode | Compression Mould |
| Tolerance | 0.01 mm |
| Mould Weight | Approx. 8 kg |
| Mould Life | More than 10000 cycles |
| Average Load Time | 10 Minutes |
| Price | 1500.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | subitek |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Mop | 40 |
| Moq | 40 |
| Product Unit | 40 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 200 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 40 |
| Minimum Order Quantity | 40 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Manufacturer and supplier of Civil Laboratory Equipment, Mechanical Engineering Laboratory Equipment, Soil Testing Equipment, Concrete Testing Equipment, Cement Testing Equipment, Water Testing Equipment, Highway Laboratory Equipment, Geo technical Laboratory Equipment,
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
10
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AVTPM1866A3ZI
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AVTPM1866A3ZI
Coimbatore, Tamil Nadu
Manager
Mr Balamurugan C
Members since
8 Years
Address
SF No. 189/1B1A, 191/3A1A1E, Sidco Private Industrial Estate, LIC Colony, Kurichi Pudhu Nagar, Kuruchi Housing, Coimbatore, Tamil Nadu, 641021, India
industrial mould in Coimbatore
Report incorrect details

































