
Cbr Field Type Apparatus - Color: Silver
Price: 65000.00 INR / Unit
(65000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Humidity | Suitable for use in ambient field conditions |
| Mounting Type | Field mounted (portable frame) |
| Accuracy | 1% of measured value |
| Usage | Industrial |
| Temperature | Operates in 5C to 50C field conditions |
| Hardness | Heavy-duty steel components |
| Resolution | 0.01 mm (dial gauge) |
| Operating Voltage | Not applicable (manual) |
| Max Height | Approx. 900 mm (setup) |
| Features | Portable, rugged construction, easy to operate |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | CBR Field Type Apparatus |
| Port Size | Standard fittings for plunger and dial gauge |
| Power Supply | Not required (manual) |
| Measuring Range | 0-50 mm penetration |
| Number of Specimens | 1 at a time |
| Interface Type | Mechanical |
| Response Time | Immediate (manual hydraulic) |
| Application | Field evaluation of subgrade soil bearing capacity |
| Test Range | 0-50 kN |
| Color | Silver |
| Operate Method | Automatic |
| Display Type | Analog Dial Gauge |
| Specimen Size | 150 mm diameter x 175 mm height (mould) |
| Equipment Type | CBR Field Type Apparatus |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 50 kN (5000 kgf) |
| Machine Weight | Approximately 40 kg |
| Test Speed | 1.25 mm/min (adjustable) |
| Test Width | Variable based on mould size (usually 150 mm) |
| Test Stroke | Up to 100 mm |
| Control Mode | Manual operation using hand jack |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1-2 Week |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Color | Silver |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Globetrek |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
GlobeTrek Engineering Corporation is Trusted Manufacturer , Supplier & Exporter of Civil Engineering & Scientific Laboratory Equipments.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAMFG8874A1Z4
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAMFG8874A1Z4
Navi Mumbai, Maharashtra
Sales & Marketing Manager
Mr Rohan Ramesh Chipunkar
Members since
7 Years
Address
Office No. 2, Ground floor, Punit Tower 2, Plot No. 53, Sector 11, CBD Belapur, Navi Mumbai, Maharashtra, 400614, India
soil testing equipment in Navi Mumbai
Report incorrect details










































