
Cbn Grinding Wheels - Premium Resin Bonded, 6 Inch Diameter | Superior Abrasive Performance, Enhanced Durability
Price: 500.00 INR / Piece
(500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other, Grey / Metallic / Silver |
| Product Type | CBN Grinding Wheels |
| General Use | Surface grinding, cylindrical grinding, tool sharpening, precision machining |
| Material | Other |
| Type | Other, Resin Bond / Electroplated / Vitrified Bond |
| Capacity | High material removal rate Pcs/hr |
| Weight (kg) | 1.2 kg (Typical) Kilograms (kg) |
| Cutting Speed | 30-60 m/s m/s |
| Cutting Thickness | 3 mm AC/AEURA" 20 mm Millimeter (mm) |
| Segment No. | Customizable |
| Size | 100 mm AC/AEURA" 400 mm (Diameter) |
| Teeth Type | Other, Continuous rim / Segmented |
| Feature | Other, High hardness, superior thermal resistance, long lifespan |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 4 Week |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Brand Name | SUPER ABRASIVE TOOLINGS |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| Color | Other, Grey / Metallic / Silver |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SUPER ABRASIVE TOOLINGS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Diamond Cutting Wheels in bulk from SUPER ABRASIVE TOOLINGS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
30
Establishment
1981
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAKFS7903C1Z6
Payment Mode
Others
Certification
AS PER BUYERS REQGREMENT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAKFS7903C1Z6
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr Rajiv Shah Jay Shah
Members since
9 Years
Address
3, Vardhman Industrial Estate 75, Village Road, Near Nahur Station, Bhandup (W), Mumbai, Maharashtra, 400078, India
Report incorrect details




























