
Cavity Pumps
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220V / 380V (customizable) |
| Theory | Positive Displacement Pumps |
| Seals Type | Mechanical seal / Gland packing |
| Inlet/Outlet | 25 mm to 150 mm |
| Max Suction | Up to 8 meters |
| Flow Rate | 500 LPH to 50,000 LPH |
| Head Size | Up to 48 bar |
| Material | Cast Iron / Stainless Steel / Alloy Steel |
| Suction Type | Horizontal |
| Power | 0.5 HP to 50 HP |
| Usage | Industrial, Chemical, Petroleum, Food processing |
| Pressure | Up to 48 bar |
| Fuel Type | Electric |
| Standard | IS 5120 / API 676 |
| Structure | Single Screw (Progressive Cavity) |
| Application | Sewage, Sludge, Food Processing, Chemical Transfer |
| Discharge Pressure | Up to 48 bar |
| Pump Type | Progressive Cavity Pump |
| Frequency | 50 Hz / 60 Hz |
| Speed | Up to 1500 RPM |
| Capacity | 500 LPH to 50,000 LPH |
| Noise Level | Low noise operation |
| Mounting Type | Baseplate Mounted / Skid Mounted |
| Control System | Automated / Manual |
| Delivery Time | 1 Days |
| Supply Ability | 50 Per Day |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAACC8042R1Z5
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAACC8042R1Z5
Kanpur, Uttar Pradesh
Marketing director
Mr. Rajiv Gupta
Address
H-68, Panki Industrial Area, Site No. 1, Panki, Kanpur, Uttar Pradesh, 208022, India
Pumps & Pumping Equipment in Kanpur
Report incorrect details


























