
Cavity Directional Coupler
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 800-2500 MHz |
| Coupling | 6 dB |
| InsertionLoss | 1.6 dB |
| VSWR | 1.25:1 |
| Power | 200 W |
| Connectors | N-F |
| Material | Aluminum |
| Features | High Coupling, Low Loss, Wideband, Durable, Compact, Reliable |
Product Overview
Key Features
Freq. (MHz) 800-2500
Coupling(dB) 6
In Band Ripple (dB) A 0.5
Insertion Loss(dB) a 1.6
In Band Ripple(dB) A 0.5
VSWR a 1.25:1
Power(W) 200
Connectors N-F
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DANYANG HWASHEN ELECTRONICS CO., LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronic Products & Components in bulk from DANYANG HWASHEN ELECTRONICS CO., LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
1987
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Danyang, Jiangsu
Name
Mr. Eric Shu
Address
3 Qiliang Rd., Economic Development Zone, Danyang, Jiangsu, 212310, China
directional couplers in Danyang
Report incorrect details


























