






Cavitation Demonstration
Price: 1100.00 INR / Piece
(1100.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Core Components | Transparent Test Section, Water Pump, Pressure Gauge, Control Valves |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Temperature Range | Ambient to 60 C Celsius (oC) |
| Accuracy | Pressure Gauge 2% % |
| Feature | Visual Demonstration of Cavitation, Easy Operation |
| Capacity | 1.5 Litres Ltr |
| Power Source | 230V AC Supply |
| Automation Grade | Manual |
| Measurement Range | 0 - 1 kg/cm |
| Voltage | 230V Volt (v) |
| Equipment Materials | Borosilicate Glass, Stainless Steel |
| Type | Cavitation Demonstration Apparatus |
| Usage | Educational Laboratory, Engineering Demonstration |
| Display Type | Analog Gauge |
| Dimension (L*W*H) | 550 mm x 270 mm x 500 mm Millimeter (mm) |
| Weight | Approx. 15 Kg Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Export Market(s) | Asia, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price | 1100.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | EDUTEK INSTRUMENTATION |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
heat pipe demonstrator in Ambala Cantt
Report incorrect details































