
Cautery Machine Application: Hospital & Medical
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Properties | Portable, Shockproof, Corrosion Resistant |
| Suitable For | General Surgery, ENT, Dermatology, Dental |
| Power | 200W |
| Color Code | White |
| Material | Metal |
| Temperature Range | 5AdegC to 45AdegC |
| Product Type | Cautery Machine |
| Treatment Type | Electrosurgical Procedures |
| Use | Hospital and Clinical Use |
| Accuracy | A+-5% Output Setting |
| Display Type | LED |
| Application | Hospital & Medical |
| Dimension (L*W*H) | 21 x 17 x 9 cm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 2.2 kg |
| Humidity Range | 10% to 85% RH |
| Height | 9 cm |
| Phase | Single Phase |
| Function | Cutting and Coagulation Modes |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Display | Digital |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100-200 Per Month |
| Delivery Time | 1 Days |
| Main Domestic Market | South India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AUVPM3374J1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AUVPM3374J1Z2
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Murugan
Members since
4 Years
Address
34, Walltax Road, Chennai, Tamil Nadu, 600001, India
cautery instrument in Chennai
Report incorrect details


















