
Caustile Soda
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Crystalline |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Highly soluble |
| PH | 13-14 |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Features | High purity, Effective cleaning, Cost effective, Versatile use, Safe handling |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Maa Durga Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Maa Durga Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Greater Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Murari Lal
Address
229, Udyog Kendra Ext-II, Ecotech-III, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
chemical compound in Greater Noida
Report incorrect details








































