
Caustic Soda Lye - Unadulterated Raw Material For Diverse Industries | Accurate Composition, Safe To Use
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Height | 10m |
| Diameter | 5m |
| Capacity | 200m3 |
| Pressure | 10 bar |
| Temperature | 50°C |
| Coating | Epoxy |
| Features | High purity, Safe handling, Accurate composition, Wide applications, Cost effective, Reliable supply |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Telangana |
Product Overview
Key Features
Used in:
Soaps & Detergents
Textile industry
Pulp & paper industry
Petroleum industry
Features:
Unadulterated
Accurate composition
Safe to use
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HARSHIT TRADING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from HARSHIT TRADING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
GST NO
36ECJPK3752C1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ECJPK3752C1ZO
Hyderabad, Telangana
CEO
Mr. Raja Kotikalapudi
Address
MIG-61, T.S.I.I.C (A.P.I.I.C) COLONY I.D.A, JEEDIMETLA, Hyderabad, Telangana, 500055, India
caustic soda lye in Hyderabad
Report incorrect details






























