
Caustic Soda Lye - High Purity Chemical Solution | Reliable Quality Assurance, Affordable Pricing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Pellets |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| PH | 13.5-14 |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Features | High purity, Cost effective, Reliable source, Wide applications, Easy handling |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, H N Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from H N Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vadodara, Gujarat
Partner
Mr. Amrit Bhai Patel
Address
Plot No. 47/1/24, Gidc, Nandesari, Vadodara, Gujarat, 391340, India
caustic soda lye in Vadodara
Report incorrect details































