
Caustic Soda Lye - Colorless, Volatile Liquid , Non-flammable And Miscible With Solvents
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | White flakes |
| Solubility | Water soluble |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Packaging | 25kg bags |
| Storage | Dry place |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile uses, Safe handling, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RADHE ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from RADHE ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAMFR6333B1ZF
Certification
AN ISO 9001:2015 CERTIFIED COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAMFR6333B1ZF
Ankleshwar, Gujarat
Accepts only Foreign inquiries
Proprietor
Mr Naresh F Sabalpara
Address
Plot No. - 30, Yogi Estate, Phase-2, Near GEB Sub Station, Village Jitali, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
caustic soda lye in Ankleshwar
Report incorrect details






























