
Caustic Soda Flakes - High Purity Sodium Hydroxide, Free From Impurities
Price: 50.03 INR / Kilograms
(42.40 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
50.03 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Net Weight | 50 kg |
| Form | Flakes |
| Chemical Name | Sodium hydroxide |
| Packaging | Bag |
| Manufacturer | Meghmani Finechem |
| Purity | High |
| Color | Off-white |
| Features | High purity, Free impurities, Solid form, Industrial grade, Effective cleaning |
| Brand Name | KACPL |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 89 |
| Pkg Box Height | 2.00 cm |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Product Unit | 1 Kilograms/Kilogramss |
| Unit Type | Kilograms/Kilogramss |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 6.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Price | 42.40 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| MRP | 50.03 INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Company Details
*Business Expertise:-* *-* Soaps, Detergent, Cosmetics, Food, Milk, Sugar, Pharma Ind. *-* Powder Coating, Phosphating, Paper Industries, Agro, Iron & Steel, Oil & Refinery, Prestige, Distillery & Feed
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AACCK8339H1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AACCK8339H1ZE
Panipat, Haryana
Director
Mr Tarun Nagpal
Members since
8 Years
Address
Plot 341, HSIIDC Industrial Estate, Refinery Road, Panipat, Haryana, 132140, India
Report incorrect details

























