
Caustic Soda Flakes - High Purity Sodium Hydroxide, 25 Kg Pp Bag Packaging, White Opaque Crystalline Form
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Formula | NaOH |
| Molecular weight | 41.0045 |
| Melting point | 318°C |
| Boiling point | 100°C |
| Solubility | Soluble |
| Packaging | 25kg bag |
| Appearance | White |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile use, Cost-effective, Easy handling, Safe packaging |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Name: Sodium hydroxide
Other Name: Caustic soda; lye, caustic; sodium hydrate; soda lye; white caustic; caustic soda flakes; flake caustic; caustic soda solid; caustic soda pearls; solid caustic soda; Liquid Caustic Soda; Food Additives Sodium Hydroxide; Caustic soda flake; Solid Sodium hydroxide; Caustic Soda; Sodium Hydrate
Einecs: 215-185-5
Formula: NaOH
Molecular Weight: 41.0045
InChIi InChI=1/Na.H2O/h;1H2/q+1;/p-1/rHNaO/c1-2/h2H
Melting Point: 318a
Boiling Point: 100A C at 760 mmHg
Solubility In Water: Soluble
Vapor Pressure: 24.5mmHg at 25A C
Appearace: White, waxy, opaque crystals
Package: 25 Kg Per Bag, Packed In English Medium PP Bag, 25 Mt Per Container
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SERIYA CHEMICAL INTERNATIONAL TRADE LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from SERIYA CHEMICAL INTERNATIONAL TRADE LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Tianjin, Tianjin
Name
Mrs. June Liu
Address
Rongyuan Road No. 15-1, C-612, Huayuan Industry District, Tianjin Binhai New Area, Tianjin, Tianjin, 300000, China
caustic soda flakes in Tianjin
Report incorrect details































