
Caustic Soda Flakes - Premium Quality, Accurate Ph Balance, Longer Shelf Life, Eco-friendly Solution For Paint, Rubber, And Plastics Industry
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | White flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Highly soluble |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318°C |
| Storage | Dry place |
| Features | High purity, Long shelf life, Eco-friendly, Accurate pH, Versatile use |
Product Overview
Key Features
Features:
Accurate pH balance
Longer shelf life
Eco friendly
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R. R. ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from R. R. ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
CEO
Mr. Sunesh Bajaj
Address
PLOT NO. 2202, GALI HINGA BEG, TILAK BAZAR, KHARI BAOLI, Delhi, Delhi, 110006, India
caustic soda flakes in Delhi
Report incorrect details
































