
Caustic Soda Beads - Sodium Hydroxide 1-3mm White, 99% Purity | Strong Corrosion, Highly Soluble, Versatile Use
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Sodium hydroxide |
| Shape | Beads |
| Purity | 99% |
| Particle size | 1-3mm |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Solubility | Highly soluble in water |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High purity, Strong corrosion, Versatile use, Efficient cleaning, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Used as a raw material in the manufacture of soaps, detergents, textiles and paper
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hebei Guogang ImP & Exp Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Hebei Guogang ImP & Exp Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Xingtai, Hebei
Name
Mr. Wang Ping
Address
No. 205, Steel Road, QIAOXI District, Xingtai, Hebei, 054000, China
caustic soda pearl in Xingtai
Report incorrect details



























