
B&r 7cm211.7
Price: 10000.00 INR / Piece
(10000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Easy installation, High performance, Reliable operation, Versatile applications |
| Shape | Rectangular |
| Power Factor | >0.95 |
| Efficiency | >90% |
| Humidity % | 5%-95% non-condensing |
| Feature | Overload Protection, Compact Design |
| Insulation Material | High Quality Plastic |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Connector Type | Spring/Plug-in terminal |
| Color | Gray |
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | 0C to +60C |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | Power Supply Module |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Energy Consumption | Typical 20 W |
| Output Type | DC |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 100 x 40 mm |
| Weight | 0.8 kg |
| Input Voltage | 100-240 VAC |
| Size | Compact |
| Phase | Single |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | Aluminum |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | B&R 7CM211.7 |
| Stock Quantity | 55 |
| Moq | 1 |
| Price | 10000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | B&R |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Color | Gray |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc control panels in Bhavnagar
Report incorrect details










































