
Bopp Packing Tapes
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Maruti Coating Industries
In Stock
Product Specifications
| Material | BOPP film |
| Adhesive | Acrylic |
| Thickness | 50 micron |
| Width | 48mm-72mm |
| Length | 100m-1000m |
| Temperature Resistance | 50°C |
| Usage | Packaging cartons, bonding, laminating, wrapping products |
| Features | Strong adhesion, High tensile, Durable, Versatile, Cost-effective, Easy application |
| FOB Port | Morbi , Rajkot |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Fabric |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Western Europe, Asia, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ABCFM2519F1ZO
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABCFM2519F1ZO
Morbi, Gujarat
Partner
Mr Satish Patel
Address
Plot No. 3, Shivam Estate, Rafaleshwar G.I.D.C, Near Ramdoot Offset, Nadi, Morbi, Gujarat, 363642, India
bopp packing tapes in Morbi
Report incorrect details
































