
Bopp Packing Tape - Durable Adhesive, Removable Without Residue | Ideal For Offices, Schools, And Crafts, Fits In Tape Dispenser
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | BOPP film |
| Adhesive | Acrylic |
| Width | 48mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 50 microns |
| Core diameter | 76mm |
| Tensile Strength | 25N/cm |
| Features | Strong adhesive, Durable bond, Residue-free, Versatile use, Various sizes, Long shelf life, Easy dispensing |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
Product Overview
Key Features
Best suitable for offices, corporates, school, craft and other purposes.
Age resistant adhesive with longer shelf life creates durable bond
Removes without leaving stain or residue
Can be used for curved and contoured surfaces
Comes in various sizes and length
Fits best in Tape dispenser
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BRB Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packing & Sealing Tapes in bulk from BRB Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dombivli, Maharashtra
Proprietor
Mr. Milind Mayekar
Address
Laxmi Niwas Apartment, shop no. 1, near gaondevi mandir, manpada road, dombivli (east), Dombivli, Maharashtra, 421201, India
bopp packing tapes in Dombivli
Report incorrect details
































