
High Grade Liquid Chemical Bopp Lamination Adhesive
Price: 82.60 INR / Kiloliter
(70.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
89.00 INR / Kiloliter
Weight :
55.00 Kilogram
1 Pack Contains :
55
Minimum Pack Size :
5
In Stock
-5+
Product Specifications
| Color | Transparent |
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Other Names | Acrylic Acid |
| Usage | Packing |
| Grade | Chemical |
| Purity | 99.99% |
| Application | Laminating |
| Physical State | Liquid |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 5 Per Week |
| Delivery Time | 1 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 55 |
| Moq | 5 |
| Mop | 5 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 5 Kiloliter |
| Stock Quantity | 500 |
| MRP | 89.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 33.50 cm |
| Currency | INR |
| Weight | 55.00 Kilogram |
| Price | 70.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Kiloliter |
| Pkg Box Height | 57.50 cm |
| Color | Transparent |
| Pkg Box Length | 33.50 cm |
| Returnable | No |
| Shipping Type | free |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | MUSKAN POLYMERS |
| Minimum Order Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 5 |
Product Overview
Key Features
Chemical Type : Acrylic Acid
Strength : High
Grade Standard : Chemical
Form : Liquid
Usage : Use in Packages, Paper, Box, Card etc lamination.
Application : paper lamination Industry.
It Gives glow or shine Packages, Paper, Box, Card etc.
Strength : High
Grade Standard : Chemical
Form : Liquid
Usage : Use in Packages, Paper, Box, Card etc lamination.
Application : paper lamination Industry.
It Gives glow or shine Packages, Paper, Box, Card etc.
Company Details
MUSKAN POLYMERS, Established in 2018 at New Delhi in Delhi, is a leading Supplier of Adhesives & Sealants in India. MUSKAN POLYMERS is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Bopp Lamination Adhesive , MUSKAN POLYMERS has made a reputed name for itself in the market with high-quality Acrylic Lamination Adhesive, Bopp Lamination Adhesive, Bopp Lamination Adhesive , etc.
Focusing on a customer-centric approach, MUSKAN POLYMERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Adhesives & Sealants in bulk from MUSKAN POLYMERS at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, MUSKAN POLYMERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Adhesives & Sealants in bulk from MUSKAN POLYMERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Employee Count
6
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07CPCPD2908B1ZK
Payment Mode
Cash on Delivery (COD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07CPCPD2908B1ZK
New Delhi, Delhi
Proprietor
Muskan
Address
Plot No.2, Kh.No.57/7, Part:-2, Sunita Vihar, Mundka, New Delhi, Delhi, 110084, India
Report incorrect details































