
Booster Vacuum Pump - Stainless Steel, 2 Caliber, White/gray/black | Electric Power Source, Rust And Corrosion Resistant, Screw Structure
Price: 25000.00 INR / Piece
(25000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Cast Iron |
| Dimensions | 100x50x30cm |
| Power | 220V |
| Vacuum Level | 1mbar |
| Weight | 50kg |
| Flow Rate | 10L/min |
| Motor Type | AC |
| Features | High Vacuum, Corrosion Resistant, Reliable Operation, Rust Free, Industrial Grade, Electric Power, Made in India |
| Theory | Axial Flow Pump |
| Color | White, Gray, Black |
| Caliber | 2 |
| Structure | Screw Pump |
| Product Type | Booster Vacuum Pump |
| Standard | a |
| Usage | Automobile |
| Application | Maritime, Other |
| Suction Type | moulded |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Price | 25000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | M/S ASIATIC MARKETING COMPANY |
| Moq | 1 |
| Color | White, Gray, Black |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 20 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Rust Free : Yes
Power Source : Electric
Corrosion Resistant : Yes
Country Of Origin : Made In India
Condition : New
Grade : Industrial
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
27
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23BSDPS6617M1ZC
Payment Mode
Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23BSDPS6617M1ZC
Indore, Madhya Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Subhash Sihag
Members since
3 Years
Address
310/2/3, Sk-2 Near Shiv Vatika, Lasudia Mori, Dewas Naka, Indore, Madhya Pradesh, 452010, India
vacuum pump in Indore
Report incorrect details

































