
Booster (Micronutrient Tonic) - Granules, White Color | Enhances Plant Growth, Improves Greenery, Supports Cell Structure, Increases Soil Fertility
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
16 TONS
In Stock
Product Specifications
| Marine Algae | 10% |
| Hydrolyzed Protein | 10% |
| Sulphur oxidizer bacteria | 0.5% |
| Net Weight | 50 kg |
| Gross Weight | 50.150 kg |
| Form | Granules |
| Base | Bentonite |
| Features | Plant growth, Crop yield, Disease resistance, Soil fertility, Easy application, Broad spectrum |
| Active Ingredient | => BENEFITS OF BOOSTER:-* It is useful and saves for increase plants greenery which is arise due to lots of water or unprotection.* Plants become strong, healthy and fatly increment.* Due to calcium it is useful to increase plants fruits and flowers.* Magnesium also useful to increase clorofin in plants and life of crops.* Sulfur increase nitrobenzeneaEURtms metabolism and plants become more green.* It is also protect from all types of fungus.* It is increase nitrogenaEURtms metabolism.* It is control soil PH scale and thataEURtms why it becomes soft and fertile.* It is increase growth of plants cell and protect from disease.* It is also increase growth of production. |
| Color | White |
| Purity(%) | 100 % |
| State | Granules |
| Shape | Granules |
| Classification | other |
| Smell | Yes |
| Appearance | White Color |
| Product Name | BOOSTER (MICRONUTRIENT TONIC) |
| Properties | => DOSAGE:-Granules: - 40 to 50 kg per acre |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As Per Client Requirement Per Day |
| Delivery Time | Approx 3 Days After Payment Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | 50 KG HDPE BAG |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Western Europe, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | All Types Of Needed Documentations Are Available. |
Product Overview
Key Features
* Booster is a one of the best Plant Growth Promoter Granules. It helps to grow up crop speedily and also useful for maintaining plant Greenery.
* Booster is a one type of important content for trees constitution. All products made by lots of contents and ingredient, like that way every animates body also build with lots of cells. Bodya s all activity creates in cells. As like as all trees plants made by lots of cells. Trees cella s cells wall made from one type of organic content which is Booster. It means planta s roots, leaves, trunks, branches, etc. are made by cellulose. If trees cella s cell wall strong as per that way it save the crops from virus, infection and other type of plants disease.
* Booster is useful for all type of crops like as potatoes, onions, bananas, sugarcane, cotton, sweet corn, wheat, castor, groundnut, sorghum, rice, millet, etc, also all type fruits, vegetables, flowers, grains, pulse, spices.
* Booster also put only in crops and also you can add with other fertilizers easily. It is also add with water spray but there are require to filter it because it is not fully melted powder so require to melt. It is add with land it is mix with soil and also increase fertility of soil by bacterial process.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
200
Establishment
2000
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAKFP3639E1ZA
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAKFP3639E1ZA
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Mukesh M Joshi
Address
UL -15/16, First Floor, Pattni Plaza, Devu baug Road, Near Nilambaug Circle, Bhavnagar, Gujarat, 364002, India
npk fertilizer in Bhavnagar
Report incorrect details





































