
Booster
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Frequency Range | 1-2 GHz |
| Gain | 10-20 dB |
| Dimensions | 60x40x20 mm |
| Weight | 100g |
| Material | Aluminum |
| Connectors | N-Type |
| Usage | Amplify weak RF signals in cellular/wireless applications |
| Features | Signal Boost, Wideband Gain, Compact Design, Easy Install, Reliable Operation |
Company Details
REAL-GUARD SAFE & SECURITY SYSTEM, Established in 1995 at Mumbai in Maharashtra, is a leading Manufacturer,Supplier of Telecommunication Equipment in India. REAL-GUARD SAFE & SECURITY SYSTEM is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Booster, REAL-GUARD SAFE & SECURITY SYSTEM has made a reputed name for itself in the market with high-quality Booster, etc.
Focusing on a customer-centric approach, REAL-GUARD SAFE & SECURITY SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Telecommunication Equipment in bulk from REAL-GUARD SAFE & SECURITY SYSTEM at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, REAL-GUARD SAFE & SECURITY SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Telecommunication Equipment in bulk from REAL-GUARD SAFE & SECURITY SYSTEM at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BIMPS1855E1ZY
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BIMPS1855E1ZY
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr. Raja B. Shaikh
Address
Shop No - 1, Chandrakant Chakliwala Compound, Opposite Thakur College, Gate No - 6, Thakur Village, Kandiwali East, Mumbai, Maharashtra, 400101, India
Telecommunication Equipment in Mumbai
Report incorrect details





















