
Belden 601 Cat6 Cable
Price: 8000.00 INR / Box
(8000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Jacket Color | Blue |
| Cable Type | Unshielded Twisted Pair (UTP) |
| Diameter | 5.6mm |
| Features | High-Performance, Enhanced Signal Integrity, Reduced Crosstalk, Meets ANSI/TIA/EIA-568-B.2-1 CAT6 Standard |
| Core Number | 4 twisted pairs |
| Conductor Shape | Other, Circular |
| Impedance | 100 Ohms |
| Usage & Applications | Structured cabling, Backbone network, Patch cord |
| Locking Type | N/A (Cable only) |
| Tensile Strength | Min 18N/mmA2 |
| Color | Blue |
| Number of Conductor | 8 (4 pairs) |
| Weight | Approx. 22 kg per box (305 m) |
| Core Material | Copper |
| Operating Temperature | 0AdegC to +75AdegC |
| Armored Material | Not Armored |
| Insulation | Polyethylene (PE) |
| Dielectiric Strength | 1.5 kV/min |
| Conductor Type | Solid |
| Install Type | Horizontal and Vertical Cabling in Buildings |
| Connector Color | Not Applicable (Bare cable) |
| Rated Temperature | Up to 75AdegC |
| Product Type | CAT6 UTP Cable |
| Length | Available in custom lengths up to 305 meters |
| Voltage | Other, Maximum 300V |
| Insulation Material | Other, Polyethylene (PE) |
| Application | Other, Networking, Ethernet, Data Transmission, LAN, Office Cabling |
| Conductor Material | Other, Bare Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Storage Temperature | -20AdegC to +75AdegC |
| Shield Material | Unshielded (UTP) |
| Dimension (L*W*H) | Depends on supplied length, cable diameter is typically 5.6mm |
| Material | PVC, Copper |
| Size | 23 AWG |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Box/Boxes |
| Connector Color | Not Applicable (Bare cable) |
| Brand Name | BELDEN |
| Stock Quantity | 45 |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 40 Box/Boxes |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price | 8000.00 INR (Approx.) |
| Color | Blue |
| Jacket Color | Blue |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
Report incorrect details


































