
Belden 5506fe - 8-22 Awg Stranded Bare Copper Conductors, Polypropylene Insulation, Beldfoil Shield, Pvc Jacket | Ideal For Security Systems, Intercom/pa, Noisy Environments
Price: 68 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
305 Meter
Brand Name :
Belden
In Stock
Product Specifications
| Insulation | PVC |
| Cable Type | FPL/Fire Alarm power limited cable |
| Usage & Applications | Fire alarm signaling, Security and Notification Systems, Emergency Communications |
| Install Type | Riser and general purpose installations |
| Core Number | 2 |
| Conductor Type | Solid |
| Weight | Approx. 11 kg per 305m reel |
| Number of Conductor | 2 |
| Core Material | Copper |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Features | Fire alarm and security cable, FPL rated, Flexible, Flame Retardant, Reliable Signal Transmission, Sunlight Resistant, RoHS Compliant |
| Rated Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Diameter | 4.19 mm (approximate overall cable diameter) |
| Conductor Shape | Round |
| Product Type | Fire Alarm Cable |
| Length | 305 meters (1000 feet) standard reel |
| Voltage | Other, 300V |
| Insulation Material | Other, PVC (Polyvinyl Chloride) |
| Application | Other, Fire Alarm, Security Systems, Signaling Circuits, Low Voltage Power Limited Applications |
| Conductor Material | Other, Bare Copper |
| Jacket Material | Other, PVC (Polyvinyl Chloride) |
| Storage Temperature | -20AdegC to 75AdegC |
| Shield Material | Unshielded |
| Jacket Color | Other, Red |
| Dimension (L*W*H) | Standard cable dimensions, refer to datasheet |
| Material | Copper, PVC |
| Color | Red |
| Size | 16 AWG (1.31 mmA2) |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
control cable in Noida
Report incorrect details

































