
Belden 4855r - Mini Rg-59, 12 Ghz, 4k Uhd Precision Video Cable | 75 Ohm, 23 Awg Silver-plated Copper, Foamed Polyethylene Insulation, Pvc Jacket
Price: 110.00 INR / Meter
(110.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
305
In Stock
Product Specifications
| Conductor Type | Solid |
| Conductor Shape | Round |
| Core Number | Single core (coaxial) |
| Connector Color | Not applicable (bare cable) |
| Impedance | 75 Ohms |
| Color | Matte Black |
| Number of Conductor | 1 (coaxial) |
| Armored Material | Not armored |
| Features | Ultra-low attenuation, 100% coverage Duobond II shield plus tinned copper braid, Flexible, High-performance video transmission, SMPTE 4K-compliant |
| Diameter | 3.7 mm nominal |
| Weight | Approx. 19.3 kg/km |
| Locking Type | None (bare cable) |
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Jacket Color | Other, Matte Black |
| Cable Type | Coaxial |
| Insulation | Foamed Polyethylene |
| Install Type | Permanent or temporary professional A/V installs |
| Core Material | Tinned copper |
| Rated Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Usage & Applications | 4K/HD/SDI professional video, broadcast, digital video transmission |
| Product Type | Digital Video Coaxial Cable |
| Length | 305 meters (1000 ft) standard reel |
| Voltage | Other, 30 V RMS (30V) max |
| Insulation Material | Other, Foam Polyethylene (FPE) |
| Application | Other, HD/SDI coax for 4K UHD digital video, broadcast studios, video production, professional A/V |
| Conductor Material | Other, Tinned copper |
| Jacket Material | PVC |
| Storage Temperature | -40AdegC to +75AdegC |
| Shield Material | Aluminum-polyester foil (Duobond II) with tinned copper braid |
| Material | Tinned copper, FPE, PVC, aluminum-polyester |
| Size | 23 AWG |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Moq | 305 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | BELDEN |
| Stock Quantity | 1525 |
| Color | Matte Black |
| Product Unit | 305 Piece/Pieces |
| Jacket Color | Other, Matte Black |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 110.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Mop | 305 |
| Connector Color | Not applicable (bare cable) |
| Minimum Order Quantity | 305 |
| Minimum Ordered Packs | 305 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
coaxial cable in Noida
Report incorrect details


































