


Belden 46349 - Microphone Cable 24awg/0.22mmqu, Durable Pvc Construction For Reliable Audio Transmission
Price: 76.0 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
305 Meter
Brand Name :
Belden
In Stock
Product Specifications
| Core Number | 4 Pairs |
| Conductor Shape | Round |
| Dielectiric Strength | 2000V AC min |
| Install Type | Indoor/Tray |
| Rated Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Usage & Applications | Industrial Automation, Factory Control, Signal Transmission |
| Insulation | PVC |
| Diameter | Approx. 0.355 in. (9.02 mm) |
| Impedance | Not Specified (typically 50-100 Ohms for similar cables) |
| Tensile Strength | Standard for Instrumentation Cable |
| Features | Overall Beldfoil Shield, Flexible, Oil and Sunlight Resistant, Low Capacitance, Color-Coded Conductors |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Cable Type | Multi-Conductor, Overall Shielded |
| Core Material | Tinned Copper |
| Weight | 33 lbs/1000 ft |
| Number of Conductor | 4 Pairs / 8 Conductors |
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | Multi-Conductor Control and Instrumentation Cable |
| Length | 305 meters (1000 ft) standard reel |
| Voltage | Other, 300V |
| Insulation Material | Other, Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Application | Other, Industrial Control, Data Transmission, Instrumentation, Communication |
| Conductor Material | Other, Tinned Copper |
| Jacket Material | Other, Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Storage Temperature | -40AdegC to +80AdegC |
| Shield Material | Aluminum Polyester Foil (Beldfoil) |
| Jacket Color | Other, Chrome Gray |
| Dimension (L*W*H) | Varies by reel |
| Color | Gray, Color-coded Conductors |
| Material | PVC, Tinned Copper, Aluminum Polyester Foil |
| Size | AWG 18 |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
microphone cables in Noida
Report incorrect details





























