
Belden 1671a - 50 Ohm Rg-405, 24 Awg Solid Silvered Copper Covered Steel Conductor, Copper-tin Composite Shield, Unjacketed
Price: 315.00 INR / Meter
(315.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
305
In Stock
Product Specifications
| Number of Conductor | 2 |
| Cable Type | Audio Twisted Pair, Shielded |
| Conductor Type | Stranded |
| Features | Low capacitance, high performance, ideal for precision audio installations and studio wiring |
| Core Number | 2 |
| Core Material | Tinned Copper |
| Jacket Color | Black |
| Install Type | Permanent or Flexible Installation |
| Conductor Shape | Round |
| Color | Black |
| Weight | Approx. 34 lbs/1000 ft |
| Usage & Applications | Microphone & Line Level Presentations, Recording Studios, Broadcast, Sound Systems |
| Insulation | Foam Polyethylene |
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Diameter | 5.3 mm (0.209 in) nominal |
| Rated Temperature | 60AdegC |
| Product Type | Audio Cable |
| Length | 305 meters (1000 ft) standard |
| Voltage | Other, 300 V |
| Insulation Material | Other, Foam Polyethylene |
| Application | Other, Audio, Line Level, Preamp, Professional Audio Equipment |
| Conductor Material | Other, Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Storage Temperature | -20AdegC to +75AdegC |
| Shield Material | Tinned Copper, Beldfoil (Aluminum/Polyester) + |
| Material | Copper, PVC, Polyethylene |
| Size | 22 AWG |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Black |
| Moq | 305 |
| Jacket Color | Black |
| Brand Name | BELDEN |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 1525 |
| Price | 315.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Mop | 305 |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 305 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 305 |
| Minimum Ordered Packs | 305 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
coaxial cable in Noida
Report incorrect details

































