
Bed Plate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Length | 1000-5000 mm |
| Width | 500-2000 mm |
| Height | 100-500 mm |
| Load Capacity | 5000 kg |
| Surface Finish | Painted |
| Usage | Supports conveyor belts for horizontal indexed movement of heavy loads |
| Features | Heavy Duty, Long Life, Stable Base, Precise Movement, High Capacity |
Company Details
RS THERMOTECH ENGINEERS PVT. LTD., Established in 2004 at Saharanpur in Uttar Pradesh, is a leading service provider of Pipes & Pipe Fittings in India. RS THERMOTECH ENGINEERS PVT. LTD. is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Pipes & Pipe Fittings, RS THERMOTECH ENGINEERS PVT. LTD. has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Bed Plate, Compensator Assembly, Compensator Bend Assly, etc.
Focusing on a customer-centric approach, RS THERMOTECH ENGINEERS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Pipes & Pipe Fittings from RS THERMOTECH ENGINEERS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, RS THERMOTECH ENGINEERS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Pipes & Pipe Fittings from RS THERMOTECH ENGINEERS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
17
Establishment
2004
GST NO
09AAECR3389N1ZM
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAECR3389N1ZM
Rating
Saharanpur, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Rishi Pal Singh
Address
Village Gagalheri, 11th Km Dehradun Road, District Saharanpur, Near Mount Fort Public School, Saharanpur, Uttar Pradesh, 247001, India
t plates in Saharanpur
Report incorrect details

































