











Beckhoff Ek1122 Ethercat Junction Module - Used | Compact Design, Interconnects Ethercat Devices Effortlessly
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Beckhoff
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Application | EtherCAT cable branching/diagnostics in industrial automation |
| Output Type | Other, EtherCAT interface (2x branch, 1x input) |
| Rated Current | 10 A E-bus max. |
| Noise Level | Silent (no moving parts) |
| Working Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Power Supply | Via E-bus, max. 10 A |
| Output Current | Maximum 10 A total current (through E-bus) |
| Phase | Other, Single phase (bus connection) |
| Cooling Method | Passive cooling |
| Features | Two EtherCAT branches, diagnostic LEDs, DIN rail mount, compact design |
| Connector Type | Bus Coupler: Bus Terminal connection (E-bus), EtherCAT (2 RJ45 ports) |
| Product Type | EtherCAT Junction Module |
| Input Voltage | 24 V DC (via E-bus) |
| Voltage Protection | Overvoltage and reverse polarity protection |
| Efficiency | Typical for digital I/O modules |
| Material | Plastic housing, DIN rail mount |
| Storage Temperature | -40AdegC to +85AdegC |
| Weight | Approx. 105 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details


































