



Beat Root Powder - Color: Pink
Price: 457.80 INR / gram
(436.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
457.80 INR / Kilograms
Weight :
25.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
25
In Stock
Product Specifications
| Contents | Beetroot Powder |
| Other Names | Beet Root Powder, Beet Powder |
| Cultivation Type | Organic |
| Specification | Food Grade / Dehydrated Vegetable Powder |
| Shelf Life | 1 Years |
| Usage & Applications | Food & Beverage Industry, Nutraceuticals, Bakery, Health Drinks, Coloring Agent |
| Storage Type | Cool & Dry Place |
| Pack Size | 250gm, 100gm |
| Solubility | Partially soluble in water |
| Form | Powder |
| Color | Natural Pink / Reddish Pink |
| Ingredients | 100% Natural Beetroot (Beta vulgaris) |
| Supply Ability | 250 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Certifications | Certificate of Analysis |
| Stock Quantity | 250 |
| Color | Natural Pink / Reddish Pink |
| Pkg Box Height | 4.00 cm |
| Price Type | fixed |
| MRP | 457.80 INR |
| Pkg Box Length | 18.00 cm |
| GSTIN | 5% |
| Brand Name | Pankh Solutions |
| Price | 436.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 250 Kilograms/Kilograms |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Mop | 25 |
| Packsize | 25 |
| Moq | 250 |
| Shipping Type | actual |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Weight | 25.00 Kilogram |
| Pkg Box Breadth | 12.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 25 |
| Minimum Order Quantity | 250 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
100
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27CMOPP9310E3ZQ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27CMOPP9310E3ZQ
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr Deepak Pawar
Members since
2 Years
Address
Shop No 8, Mourya Business Centre, Sambhaji Nagar, Chinchwad Midc, Chinchwad, Pune, Maharashtra, 411019, India
beet root powder in Pune
Report incorrect details





























