
Bearing Cup - Steel, Inner Diameter 25-75 Mm, Outer Diameter 50-100 Mm, Thickness 5-15 Mm, Partial Thread | Load Bearing, Rustproof, Easy Fit, Lightweight
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Outer Diameter | 50-100 mm |
| Inner Diameter | 25-75 mm |
| Thickness | 5-15 mm |
| Thread Type | Partial |
| Finish | Polished |
| Usage | Engine component support, load bearing, piloting applications |
| Features | Precise fit, Load bearing, Increased accuracy, Lightweight, Rustproof, Easy fit |
Company Details
With a mission to become the most reputed organization, offering undisputed quality products to customers, Ishita Ispat commenced its business operations in 2002. We are recognized as a leading manufacturer, exporter, supplier, and distributor of different types of highly durable and excellent products. Our comprehensive range of products consists of CRC Pipe, Flanges, MS Plate, MS Rim Plates, Generator Coupling Flanges, Industr
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AEBPB3887K1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AEBPB3887K1ZD
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Naveen Bansal
Address
31/8 & 4/16, Khasra No., Firni Road, mundka, nangloi, New Delhi, Delhi, 110041, India
Report incorrect details

































