
Bearing Bracket
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
4000
Brand Name :
Genius Enterprises
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Dimensions | 50x30x20 mm |
| Weight | 100g |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Load Capacity | 50 kg |
| Usage | Supports sliding window mechanisms; secures bearings |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Durable, Shock Resistant, Easy Install, Corrosion Resistant, High Strength, Long Lasting |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | as per order Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | 100 Piece per Box and 40 Boxes per Carton. |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GENIUS ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Doors/Windows Accessories & Fittings in bulk from GENIUS ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
6
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AOEPS3249D1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AOEPS3249D1ZX
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Vipul Shah
Address
Plot no.2, Ram Niwas, Rana Cottage, Manchubhai Road, Malad (East), Mumbai, Maharashtra, 400097, India
bearing brackets in Mumbai
Report incorrect details






























