
Bearing Assembly - High-quality Steel , Precision Engineering For Enhanced Durability And Performance
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Precision Rating | P6 |
| Seals Type | Double Sealed |
| Load Capacity | High Load Capacity |
| Lubrication Type | Other, Grease Lubrication |
| Retainer | Pressed Steel |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Structure | Tapered |
| Number Of Rows | Single Row |
| Cage Material | Steel |
| Outer Diameter | 47 mm |
| Material | Other, Chrome Steel (GCr15) |
| Use | Industrial machinery and automotive applications |
| Bearing Type | Other, Tapered Roller Bearing Assembly |
| Bore Size | 20 mm |
| Supply Ability | 6ton Per Day |
| Delivery Time | 1week to 8 week Week |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAACT6626L1Z0
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACT6626L1Z0
Kolhapur, Maharashtra
Director Operations
Mr. Amol Kadolkar
Members since
17 Years
Address
Plot No. E-68, M.I.D.C., Shiroli, Kolhapur, Maharashtra, 416122, India
assembly equipment in Kolhapur
Report incorrect details



































