
Wheel Bearings - High Strength, Corrosion Resistant , Accurate Dimensions , Elevated Durability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Outer Diameter | 20-50 mm |
| Inner Diameter | 10-40 mm |
| Width | 5-15 mm |
| Tolerance | ISO 286 |
| Load Capacity | 100-500 kg |
| Usage | Wheel assemblies, various industrial applications. |
| Features | High strength, Corrosion resistance, Axial load, Durable, Affordable |
Product Overview
Key Features
With our
rich industry experience, we manufacture, export and supply a wide range of Wheel Bearings. These bearings are
manufactured in compliance with international quality standards using supreme class raw
materials and cutting-edge technology. Available in various specifications as
per the specific requirements of the clients, these bearing are widely used in various industries and are suitable to handle axial load. Further, clients can avail
these Wheel Bearings from us at
the most affordable rates.
Features:
High strength
Corrosion resistance
Accurate dimensions
Elevated durability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AUTO GEAR (INDIA) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Auto Bearing in bulk from AUTO GEAR (INDIA) at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1988
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhiwadi, Rajasthan
Proprietor
Mr. Arvinder Singh
Address
E-675, RIICO INDUSTRIAL AREA, PHASE-II, SEC- 25, Bhiwadi, Rajasthan, 301019, India
auto ball bearings in Bhiwadi
Report incorrect details









































