
Bean Contender Seed
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Maturity | 51 days |
| Plant Height | 30-40 cm |
| Pod Length | 17 cm |
| Pod Diameter | 1.2 cm |
| Pod Color | Medium Green |
| Seed Color | Orange |
| Disease Tolerance | BCMV, Anthracnose, Powdery Mildew |
| Features | High Yield, Early Maturity, Disease Resistant, Stringless Pods, Vigorous Growth |
Product Overview
Key Features
Maturity : 51 days. Plants are upright, medium green, vigorous, 30-40 cm high. Pods are round, curved tip, 17 cm (6.7 in.) long x 1.2 cm diameter. Medium green, stringless pods. Highly productive variety, fine early Fresh market variety. Tolerant to BCMV, Anthracnose and Powdery Mildew.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Green Co., Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Seeds in bulk from Green Co., Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier
Establishment
1996
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ho Chi Minh City, Thanh Pho Ho Chi Minh
Name
Ms. Helena Phungova
Address
D25 a D26, B3 STREET a NGUYEN DUY TRINH, KDC DONG THU THIEM, P. BINH TRUNG DONG DISTRICT 2, Ho Chi Minh City, Thanh Pho Ho Chi Minh, Vietnam
bean seeds in Ho Chi Minh City
Report incorrect details







































