
Automatic Vacuum Sealer - Height: 750 Millimeter (Mm)
Price: 198500.00 INR / Set
(198500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
234230.00 INR / Piece
Weight :
320.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage | Air Free Packaging |
| Equipment Type | Automatic Vacuum Sealer |
| Material | Steel |
| Size | 1450x750x1000mm |
| Processing Type | Customized |
| Height | 750 Millimeter (mm) |
| Condition | New |
| Product Type | Automatic Vacuum Sealer |
| Weight | 320 Kilograms (kg) |
| Power Mode | Electric |
| Voltage | 380 Volt (v) |
| Length | 1450 Millimeter (mm) |
| Width | 1000 Millimeter (mm) |
| Power Consumption | 1.5 Kilowatt (kW) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 5 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | Industry Standard |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Type | order_percent |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 198500.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | purusharth |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| MRP | 234230.00 INR |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 30.00 in |
| Packsize | 1 |
| Weight | 320.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 60.00 in |
| Pkg Box Height | 40.00 in |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Powerful vacuum pump for efficient air removal
Adjustable vacuum and sealing settings for different packaging needs
User-friendly digital control panel for easy operation
Compact design suitable for home or commercial use
Automatic sealing function for consistent and secure seals
Energy-efficient with low power consumption
Built-in bag cutter for added convenience
Company Details
WE ARE MANUFACTURER OF PLASTIC PACKAGING MACHINE LIKE SHRINK WRAPPING MACHINE, WEB SEALER, INJECT MRP BATCH CODING MACHINE, GLASS SEALING MACHINE, POUCH PACKING MACHINE, WEB SEALER, CONTINUOUS BAND SEALER,CUP OR CONTAINER SEALING MACHINE, JAR PACKING MACHINE, INDUCTION SEALER, STRAPPING MACHINE. WE ARE ALSO DEALING IN TO PACKING MATERIAL LIKE SHRINK SLEEVE, FOIL WAD,ALUMINIUM FOIL LID, LAMINATED POUCH ETC...
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AYBPS9571K1ZU
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AYBPS9571K1ZU
Rajkot, Gujarat
Managing Director
Mr Kalpesh Suchak
Members since
16 Years
Address
9, Manhar Plot, Below Surdeep Girls Hostel, Near Godown Road, Rajkot, Gujarat, 360002, India
vacuum sealer in Rajkot
Report incorrect details


























