
Automatic Uv Sterilizer Box - Abs Material, 22.7x12.5x5.0cm Size, Ivory White | 99.9% Effective Disinfection In 6 Minutes, Portable For Mobile Phones And Jewelry
Price: 1790 INR / Box
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Box
In Stock
Product Specifications
| Usage | HOME / OFFICE |
| Operate Method | AUTOMATIC |
| Application | CURRENCY, MOBILE, MASH, EAR PLUG, KEYS, JEWELERY |
| Voltage | DC5 Volt (v) |
| Power | 2 Watt (w) |
| Color | WHITE |
| Product Type | UV STERILIZATION BOX |
| Dimension (L*W*H) | 218 * 123 * 53 Millimeter (mm) |
| Type | Radiation Sterilization Equipments |
| Chamber Size | 218 * 123 * 53mm |
| Chamber Thickness | 53 Millimeter (mm) |
| Outer Size | 23 * 13 * 5.3cm |
| Inner Trolley | 218 * 123 * 53mm |
| Sterilization Time | 3 Minutes |
| Power Consumption | 9 Watt (W) |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | SINGLE PIECE BOX PACKING |
| Main Domestic Market | East India |
Product Overview
Key Features
A. Anti-virus quickly: It can quickly and completely kill all kinds of bacteria and viruses attached to the mobile phone within 6 minutes.
A. Anti-virus thorough: Can quickly kill the mobile phone attached to more than 99.9% of a variety of bacteria and viruses.
A. Wide range of antivirus: This product uses ways of disinfection: ultraviolet light, can quickly kill a variety of microorganisms
A. Strong versatility: This product is suitable for a variety of types and sizes of Mobile Phones, Keys, but also for MP3/MP4/MP5, Bluetooth Headsets, Earplugs and other devices as well as Gold and Silver Jewelry.
A. Easy to use: The product is small and light, which is very suitable for portable use in family, office and traveling.
A. Strong security: Supply with 5V voltage to improve product's safety.
A. Car available: With a 5V power USB output car charger connector, you can achieve in the car disinfection.
Specification:
A. Fit devices: Up to 6.5 inch mobile phone
A. Rated voltage: DC5V
A. Input current: 1-2A
A. Max working power: 9w
A. Product weight: 0.6kg
A. Inside size: 18x10x3cm
Outside size: 22.7*12.5*5.0cm
A. Diffuser power: 1W
A. UV wavelength: 253.7nm
A. Material: ABS
A. UV light power: 2*1W
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SILIGURI DISTRIBUTOR has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Autoclaves & Sterilizers in bulk from SILIGURI DISTRIBUTOR at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19ADTFS1679P1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ADTFS1679P1ZS
Siliguri, West Bengal
Partner
Mr Nikesh Agarwal
Address
Near The Forresta Hotel, Eastern Bypass, Don Bosco Colony, Siliguri, West Bengal, 734004, India
uv sterilizer in Siliguri
Report incorrect details









































