
Automatic Tread Cutting Table - Prime Grade Raw Material, Rust Proof Design | Highly Efficient, Immaculate Finish, Robust Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | Automatic Tread Cutting Table |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Controlled |
| Drive Type | Electric Motor Driven |
| Power | 3 kW |
| Weight (kg) | Approx. 650 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2600 x 900 x 1200 mm |
| Color | Industrial Blue & Silver |
| Capacity | Up to 500 cuts/hour |
| Production Capacity | Customizable as per requirement |
| Machine Type | Tread Cutting Table |
| Power Consumption | Less than 3.5 kWh |
| Usage & Applications | Rubber Tread Cutting, Tyre Manufacturing |
| Motor Power | 3 HP |
| Speed | Adjustable, up to 30 m/min |
| Efficiency (%) | 95% |
| Temperature Range | Ambient to 50A C |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Accessories | Standard safety guards, Operator control panel |
| Source | Manufacturer/Exporter |
| GSTIN | 0% |
Company Details
For any organization to be successful in this era of globalization, it is necessary for it to be able to adapt quickly to the changing business environment. A firm which remains stagnant dies a slow death, whereas an organization which moulds itself according to the changing technological needs is able to grow and flourish. HVL Engineers Pvt. Ltd. belongs to the later category. Intercepted in the year 1987, the company has established itself as a prominent manufacturer and supplier of a gamut of Material Handling Equipment, Belt Conveyors, Roller Conveyors, Plant & Machinery, Conveyors, etc. In addition to this, we are also a leading service provider of Welding & Fabrication Services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1987
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AACCH2313L1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AACCH2313L1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr Lokesh Sharma
Address
D-55, Sector-10, Dist. Gautam Budh Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
cutting table in Noida
Report incorrect details






































