
Automatic Titrator - Color: Silver And Blue
Price: 370000.00 INR / Unit
(370000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Accuracy | A+-0.1% |
| Interface Type | RS232/USB |
| Temperature | 10AdegC to 40AdegC |
| Product Type | Automatic Titrator |
| Voltage | 220-440 Volt (v) |
| Power Supply | Electric |
| Port Size | Standard glassware port size (conforming to burette attachment) |
| Humidity | a%0$?85% RH |
| Color | Silver and Blue |
| Automation Grade | Automatic |
| Operating Voltage | 220-440 V |
| Max Height | 420 mm |
| Measuring Range | 0.001 to 100 g/L |
| Mounting Type | Benchtop |
| Resolution | 0.001 mL |
| Features | Automatic endpoint detection, data storage, programmable methods |
| Number of Specimens | Single test at a time |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Test Range | 0.01 to 100 g/L |
| Application | Industrial chemical analysis, water, pharma, food, and environmental testing |
| Display Type | Digital, LCD |
| Usage | Industrial |
| Specimen Size | 2aEUR"100 mL |
| Equipment Type | Automatic Titrator |
| Response Time | <2 seconds |
| Capacity | 50 mL (Burette) or as specified |
| Machine Weight | 12 kg |
| Test Speed | Adjustable, up to 20 mL/min |
| Control Mode | Microprocessor Based |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 30 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Returnable | No |
| Price | 370000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Brand Name | ADRIJA SCIENTIFIC INSTRUMENT COMPANY |
| Stock Quantity | 15 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Color | Silver and Blue |
| Unit Type | Unit/Units |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19EWWPD9150E1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19EWWPD9150E1Z1
Kolkata, West Bengal
Business Head
Mr. Koushik Das
Members since
5 Years
Address
313/7, Nabapally, Nawbhanga, Salt Lake, Sector- 4, Kolkata, West Bengal, 700105, India
automatic titrator in Kolkata
Report incorrect details



























