
Automatic Tissue Paper Making Machine - Cutting Size: 19 Cm To 40 Cm
Price: 450000.00 INR / Unit
(450000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
450000.00 INR / Piece
Weight :
45.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Production Capacity | Variable |
| Power Requirements | 3-Phase |
| Dimensions (LxWxH) | 10x5x3 m |
| Material | Steel |
| Weight | 1500 kg |
| Usage | Manufactures facial tissue paper rolls from jumbo rolls at speeds of up to 150 m/min with various folding patterns |
| Safety Standards | CE |
| Features | Automating production, Increased efficiency, Reduced labor, High output, Consistent quality |
| Grade | Automatic |
| Type | Paper Embossing Machine |
| Cutting Speed | 800 RPM |
| Cutting Size | 19 cm to 40 cm |
| Voltage | 230 Volt (v) |
| Weight (kg) | 1600 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 12*5*5 Foot (ft) |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Shrink Wrap |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Weight | 45.00 Kilogram |
| MRP | 450000.00 INR |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Shipping Type | order_percent |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Brand Name | Kamalam Associates |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Long lasting Life
Convenient to Use
High efficient
Economical price
Smooth finishing
Low Maintenance with High Productivity
Start from 19 cm to 40 cm
Customized printing
Company Details
Leading manufacturer of paper converting machineries such as dining table paper roll machine single tray and double tray systems, paper plate machines, tissue paper machines, flexo print paper roll to roll machine, cutting machine, bandsaw machine, thermal roll making machine and paper roll slitting machines. our branches located at coimbatore,salem.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33BEXPD5749F1Z7
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
SSI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BEXPD5749F1Z7
Tiruchirappalli, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Sethu Raman
Address
1-B, Iyyenvetti Street, Tiruvanaikaval, Tiruchirappalli, Tamil Nadu, 620005, India
tissue paper making machine in Tiruchirappalli
Report incorrect details



























