
Automatic Thread Rolling Machine
Price: 99964.00 INR / Piece
(99964.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Three Phase |
| Shape | Rectangular Base |
| Diameter | 16 to 40 mm |
| Torque | High Output (Model-specific) |
| Color | Standard Green |
| Product Type | Mechanical Thread Rolling Machine |
| General Use | TMT/Rebar Thread Forming |
| Material | Other, D2 Steel |
| Type | Other, TMT Thread Rolling Machine |
| Capacity | 16mm-40mm |
| Weight (kg) | Approx. 1100 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Touch Screen | No |
| Control System | Other, Manual or Semi-auto |
| Surface Treatment | Other, Painted/Coated |
| QC System | In-house Inspection |
| Tolerance | 0.02 mm |
| Drawing | Other, Technical Drawing Available |
| Voltage | 415V |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1400x1240x1100 mm |
| Feature | Other, High Precision, Low Noise |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Standard Green |
| Brand Name | SURYA ENGINEERING |
| Price | 99964.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We are Manufacturing Rebar Cold forging Machine, Rebar Threading Machine, Rebar Bending Machine, Rebar Coupler, PVC Footstep, Rebar Cap, Dowel bar cap,PQC texturing brush,Diamond Dowel plate, MBT Rebar Coupler,cramoing Rebar Coupler,PNA Diamond Dowel, Speed Dowel plate,Flooring Dowel plate
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor
Employee Count
22
Establishment
2005
Working Days
Sunday To Sunday
GST NO
27AQFPP9378P1ZO
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AQFPP9378P1ZO
Mumbai, Maharashtra
Sales Manager
Mr Swami Narayan
Members since
2 Years
Address
Plot No.R-6, Raju Nagar, Khairani Road, Sakinaka, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400072, India
Report incorrect details


































