
Automatic Thermoplastic Road Marking Machine
Price Trend: 1400000.00 - 1500000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Hole Size | Customizable |
| Air Pressure | 7-8 bar |
| Fuel Type | Diesel |
| Tank Material | Stainless Steel |
| Noise Level | Low (<75 dB) |
| Mount Type | Wheel mounted |
| Coverage Area | Up to 3000 mA2/day |
| Driven Type | Self-propelled |
| Temperature | Up to 220AdegC (Adjustable) |
| Hopper Capacity | 100 kg |
| Tank Dimensions (Mm X Mm X Mm) | 850 x 520 x 500 mm |
| Compressor Type | Reciprocating Air Compressor |
| Working Width | 100 mm to 450 mm (Adjustable) |
| Type | Other, Automatic Thermoplastic Road Marking Machine |
| Material | Mild Steel (MS) and Stainless Steel (SS) |
| Capacity | 150 kg/h |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Cooling System | Other, Air cooled |
| Vibration Frequency | 50 Hz |
| Drum Diameter | 300 mm |
| Power | 5 HP Diesel Engine |
| Size | Standard |
| Color | Yellow/Black |
| Weight | 250-300 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 900 x 1100 mm |
| Payment Terms | Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
1994
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AEMPS7955Q1Z6
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AEMPS7955Q1Z6
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Ramesh Kumar Sharma
Members since
16 Years
Address
No. B1, Karni Niwas Colony, Near Shree Goyal Kata, Road No.14, V.K.I., Jaipur, Rajasthan, 302013, India
thermoplastic road marking machine in Jaipur
Report incorrect details


































