
Automatic Textile Testing Machine
Price: 94400.00 INR / Piece
(80000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
99000.00 INR / Piece
Weight :
320.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Automatic Textile Testing Machine |
| Weight | 320.00 Kilograms (kg) |
| Usage | Textile Industry |
| Application | Textile Industry |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | As per the industry standard. |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| MRP | 99000.00 INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 80000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 35.00 cm |
| Shipping Rate | 6.00 |
| Returnable | No |
| Brand Name | M&T Engineering Works |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Length | 25.00 cm |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 42.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Max Quantity | 10 |
| Weight | 320.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Material: Mild Steel
Power: 200 W
Phase: Single
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M&T Engineering Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Testing Equipment in bulk from M&T Engineering Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Name
Mr Manoj Kumar
Address
27 Feet Road, Dabua Colony, Near Ganga Ram Mandir, Faridabad, Haryana, 121004, India
textile testing machine in Faridabad
Report incorrect details






























