
Automatic Spice Milling Machine
Price: 500000.00 INR / Unit
(500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rotation | Clockwise/Counterclockwise selectable |
| Color | Other, Silver / Metallic |
| Model | ASM-250 |
| Product Type | Automatic Spice Milling Machine |
| General Use | Spice grinding and milling |
| Material | Other, Stainless steel body |
| Type | Other, Spice Milling / Grinding Machine |
| Capacity | 30-50 kg/hr |
| Weight (kg) | 220 |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| CNC Or Not | Other, Not CNC |
| Control System | Other, Automatic |
| Table Size | 400 x 250 mm (approx) |
| Table Slide Way | Other, Linear bearing guide |
| Grinding Wheel Size | 250 mm (approx) |
| Grinding Wheel Speed | 2800 RPM |
| Grinding Length | 300 mm (approx) |
| Floor Space | 900 x 700 mm |
| Fuel Tank Capacity | NA (Electric-powered) |
| Spindle Speed | Variable, up to 2800 RPM |
| Power | 3 HP |
| Voltage | 220-240V, 50 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 900 x 700 x 1200 mm |
| Feature | Other, Rust proof, Durable, Easy to operate, Heavy duty |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | Other, Silver / Metallic |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Brand Name | LITHOTECH FOOD & SPICE MACHINERY |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAIPB1813G1Z7
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAIPB1813G1Z7
Vasai, Maharashtra
Proprietor
Mr Afzal
Members since
1 Years
Address
B No 17, SUTIRTH, WALIV FATA, WALIV ROAD, VASAI EAST, Vasai, Maharashtra, 401208, India
automatic milling machine in Vasai
Report incorrect details
































