




Automatic Sliding Gate
Price: 63500.00 INR / Piece
(63500 INR + 0% GST)
Get Latest Price
In Stock
-0+
Product Specifications
| Alarm | Optional integrated alarm system |
| Temperature Range | -10C to +55C |
| Weight | Approx. 100-500 kg (varies with size and material) |
| Usage | Industrial, Commercial, and Residential security access |
| Product Type | Automatic Sliding Gate |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimension (L*W*H) | Customizable as per site requirements |
| Input Power | 220V AC, 50 Hz |
| Material | Mild Steel / Stainless Steel |
| Color | Grey (customization available) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Grey (customization available) |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Automatic Sliding Gate are specially designed Motors to operate Sliding Gates. It can be operated electrically and operated by switch, remote or any other access control system.
Company Details
SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd., Established in 1990 at Kolkata in West Bengal, is a leading Manufacturer,Supplier of Security & Protection in India. SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd. is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Automatic Sliding Gate, SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd. has made a reputed name for itself in the market with high-quality Auto Sliding Gate Operator, Automatic Roller Swing Gate, Automatic Sliding Gate, etc.
Focusing on a customer-centric approach, SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Security & Protection in bulk from SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd. at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Security & Protection in bulk from SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
52
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAZCS0285K1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAZCS0285K1ZG
Kolkata, West Bengal
CEO
Mr Rajiv Poddar
Members since
14 Years
Address
201/1, Gopal Lal Thakur Road, Baranagar, North 24 Parganas, Kolkata, West Bengal, 700035, India
Report incorrect details


































