
Automatic Sleeve Wrapper Machine
Price: 800000.00 INR / Unit
(800000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | 75 dB |
| Color | Silver |
| Power Supply | Three Phase |
| Features | Energy Saving, User-Friendly Control Panel, Low Maintenance |
| Application | Beverage, Food, Chemical, Pharmaceutical Industries |
| Usage | Shrink Wrapping Bottles, Cans, Cartons |
| Type | Other, Automatic Sleeve Wrapper Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Heavy Duty, High Efficiency, Rust Proof |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Shrink Wrapper |
| Capacity | 20-30 packs/minute |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Power | 20 kW |
| Voltage | 380 V / 50 Hz |
| Weight (kg) | 580 kg |
| Dimension (L*W*H) | 4200*1100*2100 mm |
| Sealing Type | Other, Continuous Heat Sealing |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price | 800000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Silver |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BNSPS1466C1ZN
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BNSPS1466C1ZN
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Suryakant Shigwan
Members since
1 Years
Address
49, SAHYADRI CHAWL, GAONDEVI INDIRA NAGAR, NEAR POLICE STATION, VAKOLA PIPE LINE, SANTACRUZ EAST, Mumbai, Maharashtra, 400055, India
sleeve wrapping machine in Mumbai
Report incorrect details

























