
Automatic Single And Double Puller
Price: 30000.00 INR / Unit
(30000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Diameter | Suitable for wires 1-8 mm |
| Shape | Rectangular |
| Torque | Adjustable up to 250 Nm |
| Phase | Three Phase |
| Color | Customizable |
| Product Type | Automatic Single and Double Puller |
| General Use | Industrial Wire Drawing and Extrusion |
| Material | Other, High-grade Steel & Aluminum |
| Type | Other, Servo Driven |
| Capacity | Up to 1000 kg/hr |
| Weight (kg) | 650 kg |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Touch Screen | Other, Available |
| Control System | Other, PLC Based |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| QC System | Integrated Quality Control |
| Tolerance | A+-0.01 mm |
| Drawing | Other, Yes |
| Voltage | 220-415 V |
| Dimension (L*W*H) | 1800 mm x 900 mm x 1300 mm |
| Feature | Other, Single & Double Pulling Modes, Energy Efficient |
| Supply Ability | 15 Per Day |
| Delivery Time | 15 Days |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 30000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Customizable |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 75 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 7 Unit/Units |
| Brand Name | YOGI EXIM |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, YOGI EXIM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Machinery & Parts in bulk from YOGI EXIM at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AABFY0245Q1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABFY0245Q1ZX
Surat, Gujarat
Manager
Mr. Suryanath Vishwakarma
Members since
8 Years
Address
737, Golden Point, Ring Road, Surat, Gujarat, 395002, India
aluminium extrusion machine in Surat
Report incorrect details



































