
Automatic Silky Rice Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Mill |
| Dominant Color | Green |
| Material | Mild Steel |
| Power | 1.5 kW |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Dimensions | 1000x800x1500 mm |
| Weight | 200 kg |
| Usage | Processes paddy rice into polished, silky rice. |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Automatic operation, Silky rice, High output, Easy use, Durable design |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ARC Mech Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from ARC Mech Engineers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr Mohammed Sarwar
Address
4-856-12, Phase V, Jeedimetla, Hyderabad, Telangana, 500015, India
artificial rice making machine in Hyderabad
Report incorrect details





























