
Automatic Shredding Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Type | Other, Automatic Shredding Machine |
| Material | Other, Stainless Steel and Mild Steel |
| Operating Type | Automatic |
| Usage Level | Other, Industrial |
| Bag Size | Other, Standard (adjustable as per requirement) |
| Portable | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Wheel Type | Heavy Duty Caster Wheels |
| No of Wheels | 4 |
| Noise Level | Low (<70 dB) |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 1.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 915 x 485 x 935 mm |
| Weight (kg) | 125 kg |
| Color | Blue & Silver |
| Capacity | Up to 200 kg/hr |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
55
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAMFC0225F1ZT
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAMFC0225F1ZT
Pune, Maharashtra
CEO
Mr. Sanjay Pawar
Members since
1 Years
Address
Plot No. 12, Gat No. 627/2/1, A/P, Kuruli, Tal. Khed, Pune, Maharashtra, 410501, India
Report incorrect details


























