
Automatic Shoe Making Machines, Frequency: 50 Hz
Price: 400000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Shoe Machine |
| Dominant Color | Blue |
| Power | 380V |
| Dimensions | 2m x 1m x 1.5m |
| Weight | 500 kg |
| Material | Steel |
| Production Rate | 100 pairs/hour |
| Usage | Manufacturing shoes, automated process for upper and sole attachment |
| Features | Automates shoemaking, Increased efficiency, Reduced labor costs, Consistent quality, High production, Durable design, Easy operation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CREATION TECHNOLOGY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Footwear Machinery in bulk from CREATION TECHNOLOGY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
22DBVPK8643G1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 22DBVPK8643G1Z8
Raipur, Chhattisgarh
Proprietor
Mr. Pushpendra Kumar
Address
No.101, Krishna Nagar, Boriya Road, Front Of Tarun Bazar, Near Dolly Printer, Raipur, Chhattisgarh, 492001, India
Report incorrect details
































